TOP zelenina pro pěstování na zahrádkách



Kterou zeleninu má smysl pěstovat jako hlavní produkty na naší zahradě?

Z neobvyklých druhů můžeme pěstovat rebarboru, chřest, topinambury, ačokču, tuřín nebo různou listovou zeleninu. V obchodech je lze koupit jen občas a cena není příliš příznivá.

Vhodná a nenáročná k pěstování je také cukrová kukuřice, která patří k teplomilným druhům, proto ji vysazujeme na slunečné a záhřevné záhony. Naopak pěstování zvážíme u druhů zeleniny, pro které nemáme na zahradě vhodné podmínky nebo které vyžadují speciální postupy.

Pěstování červené řepy

Pěstování červené řepy

Základní zelenina pro pěstování na zahrádkách

Základní druhy potravin, kterých je během roku velká spotřeba, jako je např. česnek, zelí, mrkev, brambory, cibule, apod. pěstujeme v omezeném množství. Nikdy se nejspíš nepřiblížíme úplné soběstačnosti a to jak z pohledu množství, tak i z pohledu nutných skladových prostor v zimním období. Velkou výhodou takto vypěstované základní zeleniny je, že jsou bez chemického ošetření, případně jen s minimem nutných ošetření, která často nemusí být chemická. Jsou tedy přírodně čisté.

V případě pěstování zeleniny je výhodné pěstovat od jednoho druhu zeleniny více odrůd tak, abychom měli pokrytou co nejdelší část sezóny. Např. u brambor sázíme ranou odrůdu a zároveň pozdní. U ostatní zeleniny postupujeme obdobně, abychom měli zajištěnou postupnou sklizeň.

Pěstování petržele

Pěstování petržele

Drobná zelenina jako ředkvičky nebo hrášek si najde místo téměř na každé zahradě. Pro děti je skvělou možností na vlastní oči vidět, jak rostliny rostou a plodí. Také je zde možnost, že si sami vyzkouší sázení a následnou péči.

Uchovávání vypěstované zeleniny

Zeleninu využijeme zejména v čerstvém stavu. Některou můžeme krátkodobě uskladnit v ledničce v prostoru pro uchovávání čerstvé zeleniny, tzv. fresh zóně nebo využít skladové prostory v chladném sklepě. Cibuli, česnek nebo dýně můžeme skladovat v chladné, suché místnosti.

Zeleninu můžeme také zamrazit nebo konzervovat sušením, kvašením, případně naložením do soli.





  • Zalévání ve skleníku Jak správně zalévat ve skleníku Při zalévání ve skleníku dáváme pozor zejména na to, aby se studená voda nedostala na listy, protože by došlo k jejich popálení. Zaléváme výhradně ke kořenům, abychom zabránili šíření plísní a chorob. Množství zálivky určujeme podle počasí. Za slunečného počasí zaléváme více, při podmračeném počasí zase..
  • Rajčata nesnášejí déšť Kde pěstovat rajčata Ideální místo pro pěstování rajčat je tam, kde neprší, protože hniloba napadá především listy, které bývají často vlhké. Proto se vyplatí vysadit rajčata do velkých nádob a postavit je pod přístřešek nebo přesah střechy. Na zahradě si můžeme vytvořit takový přístřešek např. z plastové fólie. Vyštipování rajčat..
  • Pěstování listové zeleniny Listová zelenina je nedílnou součástí zdravé stravy. Má velkou dietetickou hodnotu, protože listy obsahují vitamíny C a B, karoten a podporují chuť k jídlu. K nejsnadněji pěstované listové zelenině patří hlávkový salát, ledový salát nebo listový salát. Dále pak štěrbák, pekingské zelí, čekanka hlávková, kozlíček polní, špenát zelný, mangold nebo lebeda zahradní...
  • Jak pěstovat okurky Okurky vysazujeme ve vzdálenosti 20 cm, 2 až 3 naklíčená semena do jednoho hnízda. Používáme odrůdy odolné proti plísni okurkové. Místo se semeny přikryjeme bílou netkanou textilií, kterou odděláme, až rostliny vytvoří první pravý lístek. Také můžeme záhon přikrýt černou netkanou textilií, udělat otvory a sazenice vysázet na tuto fólii...