Rok v zeleninové a ovocné zahradě – LEDEN – 2. týden
Zahrada v lednu
Saze a popel ze dřeva patří mezi důležité prostředky pro zlepšování půdy. Nepatří však přímo na pozemek, ale spíše do kompostu.
Při silných mrazech zkontrolujeme, zda jsou všechna venkovní vodovodní potrubí a zejména kohoutky dostatečně obalená izolací a zda je voda zastavená. Pokud by voda v potrubí nebo kohoutku zamrzla, mohlo by dojít k poškození.
Během ledna můžeme stále rozmisťovat budky pro ptáky. Ptáci na zahradě jsou důležitou součástí boje proti škůdcům. Řada ptáků v zahradách se živí hmyzem a hmyzími larvami, které škodí pěstovaným rostlinám.
Zelenina na zahradě v lednu
Sklízet můžeme kadeřávek, který je čerstvý i za velkých mrazů. S uříznutými kousky zacházíme opatrně, protože jsou křehké.
Sklízíme také zimní pór, který je chutnější a čerstvější než ten, který jsme sklidili na podzim a uskladnili.
Zeleninu uskladněnou ve sklepě musíme každý týden prohlížet a sledovat vlhkost substrátu, ve kterém je uložena. Zelenina může díky naší chvilkové nepozornosti začít zahnívat nebo schnout.
Práce na zahradě
V lednu můžeme každý týden vysévat řeřichu zahradní. Umístíme ji na kuchyňské okno, kde nemrzne. Řeřicha je vhodným obohacením jídelníčku v době zimního nedostatku.
U kdouloní a mišpulí odstraňujeme všechny přebytečné větve, aby se dovnitř koruny mohlo v létě dostat světlo a slunce.
Během ledna odstraníme u lískových keřů velkou část mladých výhonů, které vyrůstají ze země. Přispívá to k vyššímu výnosu plodů.
ROK V ZAHRADĚ – leden, únor, březen
- Rok v zeleninové a ovocné zahradě – LEDEN – 1. týden Kompost v lednu V lednu je nejlepší doba pro zpracování a přeházení kompostu. Všechno, co až dosud leželo na povrchu a po stranách, se dostane dovnitř a naopak. Pokud je při přehazování vnější vrstva zmrzlá, rozbijeme ji motykou. Hotovou kompostovou zeminu můžete za mrazivého počasí rozprostřít na půdu, kterou jsme zryli..
- Jak umístit zeleninu ve skleníku? Nejčastěji se ve skleníku pěstuje paprika, okurky, rajčata, brzy na jaře listový salát. Bohužel každá zelenina má jiné nároky na podmínky. Např. rajčata potřebují suchý vzduch a nižší teploty, na rozdíl od paprik, které snesou vlhko a velké teplo. Z tohoto důvodu je potřeba ve skleníku pěstovat jen druhy zeleniny se..
- Pěstování slivoní Kde vysazovat švestky Slivoním se nejlépe daří v polohách od 300 do 500 metrů nad mořem. Mají rády středně těžké půdy s větší vlhkostí. Slivoně vysazujeme v zahradě na vzdálenost nejméně 5 metrů, podle vzrůstnosti dané odrůdy. Dřevo slivoní je křehké, při velké úrodě a za větru může dojít k vylomení větve. Z tohoto důvodu..
- Léto na zahradě – srpen Okrasná zahrada v srpnu V srpnu sestřihujeme živé ploty z jehličnatých a stále zelených dřevin, jako je buxus. V okrasné zahradě můžeme začít přesazovat pivoňky. Dbáme na to, abychom jejich hlízy zbytečně neporanili. Pivoňky jsou velmi citlivé na hloubku sázení, která musí být stejná jako na původním stanovišti. Pokud je zasadíme hlouběji, nekvetou..