Co je biodiverzita



Biodiverzita, neboli biologická rozmanitost, označuje různorodost života na zemi, zahrnující genetickou, druhovou a ekosystémovou rozmanitost.

Zahrnuje množství různých druhů organismů, včetně rostlin, zvířat a mikroorganismů, a také různé ekosystémy, jako jsou lesy, oceány, mokřady, pouště a další.

Biodiverzita a ekosystém

Biodiverzita je nezbytná pro udržení zdravého ekosystému a fungování přírody. Každý druh a ekosystém má svou vlastní roli a funkci v přírodě, a pokud některé druhy vymizí, může to mít negativní dopad na celý ekosystém. Například, pokud by se vyloučila včela medonosná, byly by ohroženy mnohé druhy rostlin, protože včely jsou důležité pro opylování rostlin.

Bylinka - máta

Bylinka – máta

Biodiverzita má také význam pro lidskou populaci. Mnoho druhů rostlin a živočichů poskytuje lidem potravu, léky a další zdroje. Ekosystémy také poskytují mnoho služeb, jako jsou regulace klimatu, zachování vodních zdrojů, regulace eroze a mnoho dalších.

Bohužel, biodiverzita je ohrožena lidskou aktivitou, jako jsou ztráta přirozeného prostředí, změna klimatu, nadměrný lov a rybolov, nadměrné využívání přírodních zdrojů a další faktory. Je tedy důležité chránit biodiverzitu a udržovat rozmanitost života na naší planetě.





  • Jak umístit zeleninu ve skleníku? Nejčastěji se ve skleníku pěstuje paprika, okurky, rajčata, brzy na jaře listový salát. Bohužel každá zelenina má jiné nároky na podmínky. Např. rajčata potřebují suchý vzduch a nižší teploty, na rozdíl od paprik, které snesou vlhko a velké teplo. Z tohoto důvodu je potřeba ve skleníku pěstovat jen druhy zeleniny se..
  • Tykev a její druhy Tykev pochází z jižních oblastí Ameriky, kde ji pěstovali indiáni. Do Evropy byly tyto rostliny přivezeny společně s kukuřicí a paprikou. K nejznámějším druhům tykve patří cukety, patisony, tykev olejná a špagetová. Tykev cuketa Nejpěstovanější jsou cukety s tmavě zelenými plody válcovitého tvaru. Mladé plody mají velmi jemnou a chutnou dužninu a jsou proto..
  • Uložení zeleniny v zimě Uložení zeleniny v pařeništi Z pařeniště vyvezeme zeminu, aby bylo co nejhlubší. Urovnáme do něj košťálovou a kořenovou zeleninu a zasypeme hlínou. Pařeniště necháme na podzim co nejdéle odkryté, přikryjeme jej až s příchodem prvních mrazů. Jako ochranu před silnými mrazy ještě okna pařeniště zabalíme do slámy. Při oblevě musíme pařeniště vyvětrat, aby..
  • Pěstování ve fóliovníku Co pěstovat ve fóliovníku? Fóliovník poslouží již v březnu k rychlení salátů, cibule, ředkviček a brukví. V polovině května v něm můžeme pěstovat rajčata, papriky a okurky. Ve fóliovníku se za slunečného dne rostliny rychle zahřívají, v noci se pak ochlazují. Proto jsou vyšší nároky na zálivku a výživu rostlin. Jak postavit fóliovník Stavba fóliovníku..