10 nejčastějších chyb při pěstování zeleniny



Pěstování zeleniny může být naplňujícím a odměňujícím zážitkem, ale zároveň vyžaduje pozornost a správné postupy. I zkušenější zahradníci se mohou dopustit chyb, které mohou ovlivnit výnos a zdraví rostlin. Následující článek přináší seznam 10 nejčastějších chyb při pěstování zeleniny a jak se jim vyhnout.

Chyby při pěstování zeleniny

  1. Nesprávný výběr místa – umístění zeleniny na nesprávném místě bez dostatečného slunečního světla může vést k nedostatečnému růstu a nízké úrodě. Vyberte místo s minimálně 6-8 hodinami denního slunečního záření. Zohledněte potřeby jednotlivých druhů zeleniny.
  2. Příliš hustá výsadba – sázení rostlin příliš těsně u sebe může vést k soutěži o živiny, vodu a světlo, což snižuje výnos. Dodržujte doporučenou vzdálenost mezi rostlinami dle druhu zeleniny. Vhodná vzdálenost zajistí optimální růst.
  3. Nesprávné pH půdy – nedostatečná kontrola pH půdy může ovlivnit dostupnost živin pro rostliny. Testujte pH půdy pravidelně a upravte ho podle potřeb konkrétních plodin. Mnoho zelenin preferuje neutrální pH kolem 6-7.
  4. Nedostatečná zálivka nebo přílišná zálivka – nedostatečná zálivka může způsobit vadnutí rostlin, zatímco nadměrná zálivka může vést k hnilobě kořenů. Udržujte konzistentní vlhkost půdy. Zalévejte pravidelně, ale nepříliš často. Kontrolujte vlhkost půdy prstem.
  5. Nedostatečné hnojení nebo přebytečné hnojení – nedostatečné hnojení znamená, že rostliny nemají dostatek živin. Přebytečné hnojení může vést k přehnojení a popálení rostlin. Používejte kvalitní hnojiva pro zeleninu. Sledujte pokyny na obalu a hnojte pravidelně, ale v rozumném množství.
  6. Nepřiměřená péče o škůdce a choroby – nezpozorování škůdců nebo nesprávná reakce na škůdce a choroby může způsobit značné poškození plodin. Pravidelně kontrolujte rostliny na škůdce a choroby. Používejte preventivní metody, jako jsou ochranné prostředky a ekologické postřiky.
  7. Nesprávný čas výsevu nebo výsadby – nesprávný čas výsevu nebo výsadby může vést k neoptimálnímu růstu a nižší úrodě. Sledujte kalendář pěstování pro vaši oblast a nadmořskou výšku, stejně tak vhodné druhy zeleniny. Dodržujte doporučené termíny pro výsev a výsadbu.
  8. Nedostatečná ochrana před počasím – nepřiměřená ochrana před nepříznivými povětrnostními podmínkami může vést k poškození rostlin. Sledujte předpověď počasí a připravte rostliny na extrémní teploty, vítr nebo déšť. Používejte zahradnické textilie na přikrytí.
  9. Nedostatečný řez a zkracování rostlin – nedostatečný řez a zkracování rostlin může vést k malému větvení a nekvalitní úrodě. Pravidelně provádějte řez rostlin, aby se podpořil bohatší růst. Odstraňujte suché a nemocné větve.
  10. Nedostatečná pozornost k specifickým potřebám rostlin – každá zelenina má své specifické potřeby ohledně zálivky, hnojení, osvětlení a teploty. Studujte potřeby jednotlivých druhů zeleniny a přizpůsobte jim péči. Poznejte, co vaše rostliny potřebují.




  • 10 nápadů na pěstování okurek Okurky jsou oblíbenou zeleninou v mnoha zahradách a mají široké využití v kuchyni. Pokud hledáte inspiraci, jak pěstovat okurky netradičním způsobem, zde je 10 kreativních nápadů, které můžete zvážit pro vaši zahrádku. Vertikální zahrada nebo okurková stěna Okurky jsou ideální pro vertikální pěstování. Vytvořte podpůrnou konstrukci, jako jsou bambusové tyče..
  • Proč zelené papriky nezčervenají Zelené papriky jsou oblíbenou zeleninou v mnoha kulinářských pokrmech a receptech. Jejich svěží chuť a křupavost je charakterizuje. Nicméně může vás napadnout otázka, proč některé papriky na rostlinách nikdy nezčervenají, ačkoli zralé papriky jistě vidíte na regálech ve svém místním supermarketu. Tento jev má vědecké vysvětlení a souvisí s několika..
  • Jak pěstovat ředkvičky Ředkvičky jsou typickou plodinou jarních měsíců. Vyznačují se krátkou vegetační dobou a vyhovuje jim chladné počasí. Při teplém letním počasí dochází k vybíhání do květu a nevytvoří se bulva. Na jaře můžeme vysévat všechny odrůdy. Nejranější ředkvičkou je odrůda Faraon, kterou lze vysévat do skleníku i na záhony. Jasně červené bulvičky..
  • Barevné saláty Salát patří k zelenině pěstované na jaře a na začátku léta. Barevné saláty lze vysévat do truhlíků za okno nebo do pařeniště. Mohou se také rychlit. Nejlepší dobou pro setí je první polovina dubna druhá polovina července. Můžeme je vysévat přímo na záhon i do pařeniště a na záhon vysazovat až..