Jak správně plánovat umístění plodin na záhonech



Správné plánování umístění plodin na záhonech je klíčovým krokem k dosažení úspěšné a produktivní zahrádky. Každá rostlina má své specifické potřeby vzhledem k slunečnímu svitu, prostoru, vodě a sousedství s jinými plodinami.

Rotace plodin

Rotace plodin je důležitou strategií, která zabraňuje vyčerpání půdy a snižuje riziko výskytu škůdců a nemocí. Plánováním rotace zeleniny na záhonech můžete zajistit, že každá plodina bude mít optimální půdní podmínky a minimalizujete potenciální problémy.

Příklad rotace plodin na záhonech:

První rok – kořenová zelenina (např. mrkev, ředkvičky)

Druhý rok – listová zelenina (např. špenát, salát)

Třetí rok – plodová zelenina (např. rajčata, papriky)

Sazenice paprik

Sazenice paprik

Výšková hierarchie

Umístění plodin podle jejich výšky je dalším klíčovým faktorem. Plodiny, které rostou výše, by neměly zakrývat plodiny níže rostoucí, aby jim nebránily přístupu ke světlu. Např. vzrostlé plodiny, jako jsou kukuřice nebo fazole, by měly být umístěny na záhonech na jižní straně, aby nerozšiřovaly stín na ostatní rostliny. Nižší rostoucí plodiny, jako jsou rajčata nebo ředkvičky, mohou být umístěny na severní straně, kde budou dostávat méně slunečního svitu.

Sousedství plodin

Některé plodiny si spolu mohou vzájemně prospívat, buď tím, že se chrání před škůdci nebo tím, že se vzájemně podporují. Např. tykvovité plodiny, jako jsou dýně a cukety, mohou být umístěny vedle kukuřice. Kukuřice jim poskytuje podporu a stín, zatímco tykvovité plodiny mohou bránit růstu plevelů. Bylinky jako bazalka nebo tymián mohou být umístěny vedle rajčat, aby odrazovaly škůdce a zlepšovaly chuť rajčat.

Sluneční paprsky

Slunečnímu svit je klíčová pro růst většiny rostlin. Plánujte umístění plodin tak, aby dostávaly odpovídající množství slunečního svitu. Plodová zelenina, jako jsou rajčata a papriky, potřebují dostatek slunečního svitu, a proto by měly být umístěny na slunných záhonech. Listová zelenina, jako je špenát, snáší více stínu a může být umístěna pod vyššími rostlinami.

Předcházení konkurenčnímu boji

Některé rostliny mohou být mezi sebou velmi konkurenční, co se týče výživy a vody. Plánujte umístění plodin tak, aby nemusely soupeřit o zdroje. Např. silně rostoucí plodiny, jako jsou dýně a cukety, mohou potřebovat více prostoru a živin. Ujistěte se, že budou mít dostatek prostoru na svůj růst a nebudou zastiňovat ostatní rostliny.






  • Zdravá dýně Dýně nebo také tykve není potřeba představovat. V posledních letech se staly nedílnou součástí našeho jídelníčku. Jedná se o velmi zdravou zeleninu, která má také léčivé účinky. Dýně v kuchyni V kuchyni je možné díky dýni a několika málo ingrediencí (koření a bylinky) vytvořit chutné a výživné pokrmy. Dužnina dýně obsahuje 25..
  • Vybíráme rýč a vidle Při pořizování nového rýče a vidlí je třeba klást největší důraz na účelnost. Zahradnické náčiní musí být uzpůsobeno tak, aby bylo možné pracovat bez velkého vynaložení síly. Také je nutné dávat pozor na to, aby se jednalo o kvalitní výrobek, který vydrží dlouhou dobu. Dáváme tedy přednost spíše dražšímu a..
  • Kozlíček polní neboli polníček Pěstování kozlíčku polníčku Kozlíček polní je označován také jako polníček. Vysévá se do řádků 12 až 20 cm vzdálených od sebe. Pro podzimní sklizeň vyséváme koncem července až začátkem srpna, pro zimní a předjarní sklizeň vyséváme koncem srpna nebo na začátku září. Po vzejití polníček vyjednotíme na vzdálenost 3 až..
  • Podzim na zahradě – září V září sázíme tulipány, lilie, narcisky a všechny ostatní cibuloviny, které přezimují na zahradě. Také na záhon vysazujeme všechny dvouletky, aby do zima stihly zakořenit. Velké trsy trvalek, které nekvetou na podzim, rozdělujeme na menší. Sušíme mochyni a lunárii. Z dobře vyzrálých letniček sbíráme semínka na příští rok – aksamitníky, jiřinky, ostálky,..