Jak na jarní únavu
Příčinou jarní únavy je méně slunečního svitu v zimním období a tím i méně vitamínu D. Dále pak kratší pobyt na čerstvém vzduchu, méně pohybu a přejídání. Vliv může mít i změna zimního času na letní.
Jarní únava se projevuje snadnou a rychlou unavitelností až vyčerpáním. K návratu k normálu pomáhá správná životospráva, dostatek spánku, změna jídelníčku a časté procházky na čerstvém vzduchu.
Jarní pročištění organismu pomocí čaje
Pomoci mohou také bylinky, které se používají na pročištění organismu, tzv. detox. Patří k nim např. pampeliška lékařská, kopřiva dvoudomá nebo sedmikráska obecná. Směs těchto bylin ve stejném poměru se používá formou čaje – 1 lžíce na čtvrt litru vody. Kopřiva se používá pouze sušená, protože čerstvá působí mírně toxicky. Do jídelníčku se doporučuje zařadit list pampelišky, polníčku, česneku medvědího, případě popence břečťanovitého. Dobré účinky na jarní únavu má také šalvěj muškátová, která obsahuje éterický olej, který je účinný proti bakteriím a plísním.
Šalvěj muškátová (Salvia sclarea) – je dvouletá až víceletá silně aromatická velkolistá rostlina. Květy voní podobně jako muškát. Můžeme ji pěstovat také jako okrasnou rostlinu.
Popenec břečťanovitý (Glechoma hederacea) – bylina hojně rostoucí na vlhčích místech v lesích, na loukách nebo podél cest. Má drobné fialové květy. Sbírá se kvetoucí nať, která obsahuje především třísloviny. Popenec je ideální rostlina do čajových směsí.
- Ženšen pravý a ženšen pětilistý Ženšen pravý (Panax ginseng) Ženšen pravý je tradiční produkt medicíny Dálného východu. Používá se ke zlepšení tělesného stavu a duševní činnosti. Účinné látky ženšenu, tzv. ginsenoidy, působí aktivně na imunitní systém, snižují náchylnost k infarktům a způsobují rychlejší zotavení. V našich podmínkách je pěstování velmi náročné. Ženšen pětilistý (Jiaogulan Gynostemma) Ženšen pětilistý..
- Lichořeřišnice větší Letnička lichořeřišnice Lichořeřišnice větší je krásná letnička, která je také léčivou bylinou. Původem je z Jižní Ameriky, v současnosti se vyskytuje po celém světě. Existuje spousta druhů, které se liší velikostí, květem a barvou. Rostliny můžou dorůstat do výšky až 40 cm a délky 3 až 5 metrů. Lodyha je dlouhá, plazivá...
- Pěstování plicníku na zahradě Plicník je bylinka, která se nejčastěji vyskytuje v lesích, kde na jaře v trsech hojně kvete. Pěstovat ji můžeme i na zahradě v trávě nebo na vlhčích místech ve skalce. Plicníky mají rády vlhčí půdy s větším množstvím humusu. Dobře se jim daří v polostínu, nejlépe pod listnatými stromy a keři. Plicník kvete brzy na..
- TOP 5 nejpěstovanějších bylinek na zahrádce Meduňka (Melissa officinalis) Sazenice meduňky získáme snadno rozdělením trsů, lze je ale i předpěstovat ze semen. Meduňka má ráda hlubokou živnou půdu a dostatek vody, pak je nezničitelná. Sběr meduňky Čerstvé listy a mladé špičky výhonků sbíráme celou sezónu, na sušení nejlépe před rozkvětem. Použití v kuchyni Meduňka se hodí do..