Rok v zeleninové a ovocné zahradě – ŘÍJENZeleninová zahrada v říjnu

Všechny záhonové plochy, které jsou na podzim prázdné bez rostlin, je potřeba do zimy zrýt. Zrytou půdu nehrabeme, ale necháme ji odpočívat v hrubé hroudě. Mráz a zimní srážky mohou takto lépe pronikat do ornice.

V první polovině října vysazujeme na venkovní záhony hlávkový salát, který zde přezimuje.

Za suchého dne v první polovině října vyryjeme ze země mrkev. Nať neodřezáváme, ale ukroutíme. Taktéž koncem října sklidíme ze záhonu pastinák.

V druhé polovině října sklidíme všechny plody papriky, které pěstujeme ve sklenících, fóliovnících nebo pod sklem.

Postupně během října sklízíme červenou řepu, celer, kořenovou petržel a pór.

Dobře usušenou kuchyňskou cibuli skladujeme na suchém, chladném a dobře větraném místě.

Mrkev na podzim

Mrkev na podzim

Pokud máme na zahradě těžkou půdu, počkáme s rytím až je půda oschlá.

Celá řada rostlin v půdě nesnáší čerstvý chlévský hnůj. Proto jej zarývejte jen tam, kam příští rok nebudete tyto rostliny vysazovat. Jedná se o všechny kořenové zeleniny a hlíznaté nebo cibulnaté rostliny.

Pro půdní strukturu jsou velmi užitečné žížaly. Je proto špatné, když je někdo při rytí sbírá a hubí.

Koncem října, ještě, než uhodí silnější mrazy, bychom měli ještě jednou přeházet všechny komposty. Tuto práci můžeme dělat celou zimu, pokud není kompost zmrzlý.

Hadice na vodu a postřikovače od poloviny října nejsou potřeba, proto je uklidíme do vnitřních prostor, aby nám je mráz nepoškodil.

ROK V ZAHRADĚ – listopad, prosinec


  • Které rostliny jsou vhodné jako zelené hnojivo Rostliny pěstované jako zelené hnojivo Vlčí bob žlutý – celoroční kultura, hluboko kypřící, obohacuje půdu dusíkem. Nevýhodou je, že roste pomalu. Vysévá se od dubna do září. Bob obecný – předkultura, hluboko kypřící, půdu obohacuje dusíkem. Tato rostlina může být příležitostně zimovzdorná. Vlčí bob vysazujeme od února do července. Svazenka..
  • Pravidla pro zakládání záhonů Jak využít záhony na maximum Chceme-li využít záhony na maximum, vyplatí se nám pěstovat na jednom záhonu nejdříve předplodinu, po ní hlavní plodinu a pak plodiny následné. Můžeme také na jednom záhonu pěstovat smíšené kultury současně. Vždy však zvolíme takové druhy, které se navzájem podporují v růstu nebo které dokážou odpuzovat..
  • Praktické rady pro uskladnění ovoce a zeleniny Jak skladovat ovoce a zeleninu Ovoce a zeleninu nikdy neskladujeme ve stejném prostoru. Mohlo by dojít k tomu, že některé druhy nežádoucím způsobem ovlivní chuť a vůni druhů jiných. Jestliže jsme uložili společně např. jablka a brambory, může se zvýšit klíčivost brambor. Brzy opadané ovoce Ovoce, které příliš brzy opadá..
  • Příprava zeleninové zahrady na zimu Úklid zeleninové zahrady Na záhonech necháváme jen růžičkovou a kadeřavou kapustu, zimní pór, kozlíček-polníček, kořeny černého kořenu, pastináku, případně kořeny petržele a mangoldu. Proti mrazu je přikryjeme listím a chvojím. Ostatní na podzim sklizenou zeleninu, uloženou ve sklepě nebo v zazimovací jámě, kontrolujeme, zda se nekazí a běžně ji konzumujeme. Zbytky..