Rok v zeleninové a ovocné zahradě – ŘÍJEN



Zeleninová zahrada v říjnu

Všechny záhonové plochy, které jsou na podzim prázdné bez rostlin, je potřeba do zimy zrýt. Zrytou půdu nehrabeme, ale necháme ji odpočívat v hrubé hroudě. Mráz a zimní srážky mohou takto lépe pronikat do ornice.

V první polovině října vysazujeme na venkovní záhony hlávkový salát, který zde přezimuje.

Za suchého dne v první polovině října vyryjeme ze země mrkev. Nať neodřezáváme, ale ukroutíme. Taktéž koncem října sklidíme ze záhonu pastinák.

V druhé polovině října sklidíme všechny plody papriky, které pěstujeme ve sklenících, fóliovnících nebo pod sklem.

Postupně během října sklízíme červenou řepu, celer, kořenovou petržel a pór.

Dobře usušenou kuchyňskou cibuli skladujeme na suchém, chladném a dobře větraném místě.

Mrkev na podzim

Mrkev na podzim

Pokud máme na zahradě těžkou půdu, počkáme s rytím až je půda oschlá.

Celá řada rostlin v půdě nesnáší čerstvý chlévský hnůj. Proto jej zarývejte jen tam, kam příští rok nebudete tyto rostliny vysazovat. Jedná se o všechny kořenové zeleniny a hlíznaté nebo cibulnaté rostliny.

Pro půdní strukturu jsou velmi užitečné žížaly. Je proto špatné, když je někdo při rytí sbírá a hubí.

Koncem října, ještě, než uhodí silnější mrazy, bychom měli ještě jednou přeházet všechny komposty. Tuto práci můžeme dělat celou zimu, pokud není kompost zmrzlý.

Hadice na vodu a postřikovače od poloviny října nejsou potřeba, proto je uklidíme do vnitřních prostor, aby nám je mráz nepoškodil.

ROK V ZAHRADĚ – listopad, prosinec





  • Choroby a škůdci česneku Zasychání špiček listů česneku K zasychání špiček listů u rostlin česneku dochází tehdy, když je přílišné mokro, sucho nebo velké výkyvy teplot. Proti tomuto zasychání neexistují žádné ochranné prostředky, pouze prevence ve formě zamezení účinku těchto přírodních nástrah. Virové choroby česneku Česnek se množí výhradně vegetativně, proto velmi často dochází k zamoření..
  • Uložení zeleniny v zimě Uložení zeleniny v pařeništi Z pařeniště vyvezeme zeminu, aby bylo co nejhlubší. Urovnáme do něj košťálovou a kořenovou zeleninu a zasypeme hlínou. Pařeniště necháme na podzim co nejdéle odkryté, přikryjeme jej až s příchodem prvních mrazů. Jako ochranu před silnými mrazy ještě okna pařeniště zabalíme do slámy. Při oblevě musíme pařeniště vyvětrat, aby..
  • Pěstování čekanky hlávkové na zahradě Čekanka hlávková vytváří podle druhu buď vysoké světle zelené hlávky, nebo kulaté zavinuté červené hlávky s bílými žebry. Vyséváme ji koncem června na záhon ve sponu 30×30 cm. Je částečně mrazuvzdorná, proto na záhoně vydrží dlouho. V kuchyni se čekanka hlávková upravuje jako salát, má nahořklou chuť. Podobné články: Rok v zeleninové..
  • Kamčatská borůvka Pěstování kamčatské borůvky Kamčatská borůvka je keř vysoký 1,2 až 1,5 metrů, v dobrých podmínkách můžou dorůstat až do dvou metrů. Je nenáročná na kyselou půdu. Na rozdíl od kanadské borůvky roste všude. Plody kamčatské borůvky dozrávají již v květnu, zrají postupně celý měsíc. Je to první ovoce ze zahrady, minimálně 14..