Rok v zeleninové a ovocné zahradě – ČERVENPráce na zahradě v červnu

U skleníkových okurek dbáme na pravidelné zalévání, hnojení a také na regulaci teploty vzduchu. Toto přispěje k dobrému růstu.

Skleníková rajčata mají vysokou potřebu živin a je třeba je od začátku června každý týden hnojit.

Do půli června vyséváme pozdní květák, který má stihnout narůst do sklizňové velikosti. Květák vysazený v květnu, potřebuje v červnu poměrně hodně vody a živin.

V červnu vysadíme jeden až dva výsevy keříčkových fazolí. Můžeme je pak sklízet postupně.

Lilek vejcoplodý můžeme sázet i v prvních červnových dnech, pokud máme k dispozici silnou, hrnkovanou sadbu.

Druhá polovina června představuje nejvhodnější dobu pro výsev čekanky salátové listové.

Studená voda z vodovodu je učiněný jed pro okurky i pro další teplomilné druhy zeleniny, jako je např. paprika, melouny a lilek vejcoplodý.

Pěstování paprik

Pěstování paprik

Okurky na volném záhoně poprvé přihnojíme, až se jim plně rozvine třetí pravý list.

Dýně přinášejí nejvyšší výnosy, když jsou průběžně přihnojovány živnými roztoky. Vůbec by neměly dostávat jen čistou vodu.

Polorané odrůdy mrkve přinesou do podzimu ještě uspokojivé výsledky i při výsevu v první polovině června.

Pastinák vyžaduje hodně okopávání a dostatečné zásobování vodou.

Také v červnu můžeme průběžně vysévat ředkvičky. Od výsevu po sklizeň potřebuje ředkvička průměrně 30 dní. Pro dobrou jakost bulviček je rozhodující rovnoměrné zásobování vodou.

Červenou řepu pro zimní spotřebu můžete úspěšně vysévat přímo na místo ještě do konce června.

Chcete-li získat z tyčkových fazolí hodně velkých lusků, nesmějí rostliny trpět nedostatkem živin. Proto je v červnu nejméně dvakrát přihnojíme.

Ještě v červnu můžete pokračovat v postupných výsevech kopru, lichořeřišnice větší a kerblíku třebule.

ROK V ZAHRADĚ – březen, duben, květen


  • Rok v zeleninové a ovocné zahradě – BŘEZEN Práce na zahradě v březnu Pro zalévání je nejvhodnější dešťová voda. Proto ji začneme již v březnu zachytávat do nádrží a sudů. Od poloviny března připravujeme na slunném místě záhony pod širým nebem, pokud možno chráněném před větrem, určené pro pěstování sazenic zeleniny. Během března musíme ze záhonů s jahodami odstranit všechny..
  • Kdy vysévat kořenovou zeleninu, cibuli a pór Časný výsev zeleniny Kořenovou zeleninu, cibuli a pór vyséváme zpravidla v březnu až počátkem dubna. Je-li v některém roce, především v teplejších oblastech, půda v příznivém stavu, můžeme vysévat již koncem února. Časný výsev je pro ně vhodný především proto, že půda si po zimě udržuje delší dobu vlhkost potřebnou pro klíčení semen. U..
  • Podzim na zahradě – září V září sázíme tulipány, lilie, narcisky a všechny ostatní cibuloviny, které přezimují na zahradě. Také na záhon vysazujeme všechny dvouletky, aby do zima stihly zakořenit. Velké trsy trvalek, které nekvetou na podzim, rozdělujeme na menší. Sušíme mochyni a lunárii. Z dobře vyzrálých letniček sbíráme semínka na příští rok – aksamitníky, jiřinky, ostálky,..
  • Pěstování ve skleníku Pěstování ve skleníku vyžaduje zajištění pravidelné zálivky, větrání, temperování ale i topení. Skleník nám umožní dosáhnout lepších pěstebních výsledků než ve volné přírodě. Při plánování skleníku myslíme na to, že zelenina potřebuje co nejvíce světla. Proto by měly být nosné profily mezi skly úzké. Vstupní dveře do skleníku volíme široké..