Rok v zeleninové a ovocné zahradě – ČERVEN
Práce na zahradě v červnu
U skleníkových okurek dbáme na pravidelné zalévání, hnojení a také na regulaci teploty vzduchu. Toto přispěje k dobrému růstu.
Skleníková rajčata mají vysokou potřebu živin a je třeba je od začátku června každý týden hnojit.
Do půli června vyséváme pozdní květák, který má stihnout narůst do sklizňové velikosti. Květák vysazený v květnu, potřebuje v červnu poměrně hodně vody a živin.
V červnu vysadíme jeden až dva výsevy keříčkových fazolí. Můžeme je pak sklízet postupně.
Lilek vejcoplodý můžeme sázet i v prvních červnových dnech, pokud máme k dispozici silnou, hrnkovanou sadbu.
Druhá polovina června představuje nejvhodnější dobu pro výsev čekanky salátové listové.
Studená voda z vodovodu je učiněný jed pro okurky i pro další teplomilné druhy zeleniny, jako je např. paprika, melouny a lilek vejcoplodý.
Okurky na volném záhoně poprvé přihnojíme, až se jim plně rozvine třetí pravý list.
Dýně přinášejí nejvyšší výnosy, když jsou průběžně přihnojovány živnými roztoky. Vůbec by neměly dostávat jen čistou vodu.
Polorané odrůdy mrkve přinesou do podzimu ještě uspokojivé výsledky i při výsevu v první polovině června.
Pastinák vyžaduje hodně okopávání a dostatečné zásobování vodou.
Také v červnu můžeme průběžně vysévat ředkvičky. Od výsevu po sklizeň potřebuje ředkvička průměrně 30 dní. Pro dobrou jakost bulviček je rozhodující rovnoměrné zásobování vodou.
Červenou řepu pro zimní spotřebu můžete úspěšně vysévat přímo na místo ještě do konce června.
Chcete-li získat z tyčkových fazolí hodně velkých lusků, nesmějí rostliny trpět nedostatkem živin. Proto je v červnu nejméně dvakrát přihnojíme.
Ještě v červnu můžete pokračovat v postupných výsevech kopru, lichořeřišnice větší a kerblíku třebule.
ROK V ZAHRADĚ – březen, duben, květen
- Střídání plodin v zahradě Střídání plodin je osvědčenou zahradnickou technikou, která má mnoho výhod pro zdraví vaší zahrady i úrodu plodin. Tato praxe spočívá v systematickém zaměňování míst, na kterých pěstujete různé druhy zeleniny a plodin. Důvodem pro tuto metodu je minimalizace rizika šíření chorob, udržení půdy v dobrém stavu a optimalizace výživy rostlin...
- Které rostliny jsou vhodné jako zelené hnojivo Rostliny pěstované jako zelené hnojivo Vlčí bob žlutý – celoroční kultura, hluboko kypřící, obohacuje půdu dusíkem. Nevýhodou je, že roste pomalu. Vysévá se od dubna do září. Bob obecný – předkultura, hluboko kypřící, půdu obohacuje dusíkem. Tato rostlina může být příležitostně zimovzdorná. Vlčí bob vysazujeme od února do července. Svazenka..
- Sklízení a skladování mrkve Co potřebuje mrkev Mrkev sklízíme co možná nejpozději, protože až do pozdního podzimu stále dorůstá a snese i slabé mrazíky. Ze země ji vyrýváme pomocí rýče. Uskladnění mrkve Než mrkve uložíme do sklepa, odřežeme nať. Před uložením necháme kořeny několik dnů oschnout na volném místě chráněném před vlhkem. Mrkev ukládáme..
- Kamčatská borůvka Pěstování kamčatské borůvky Kamčatská borůvka je keř vysoký 1,2 až 1,5 metrů, v dobrých podmínkách můžou dorůstat až do dvou metrů. Je nenáročná na kyselou půdu. Na rozdíl od kanadské borůvky roste všude. Plody kamčatské borůvky dozrávají již v květnu, zrají postupně celý měsíc. Je to první ovoce ze zahrady, minimálně 14..