Rok v zeleninové a ovocné zahradě – ČERVENPráce na zahradě v červnu

U skleníkových okurek dbáme na pravidelné zalévání, hnojení a také na regulaci teploty vzduchu. Toto přispěje k dobrému růstu.

Skleníková rajčata mají vysokou potřebu živin a je třeba je od začátku června každý týden hnojit.

Do půli června vyséváme pozdní květák, který má stihnout narůst do sklizňové velikosti. Květák vysazený v květnu, potřebuje v červnu poměrně hodně vody a živin.

V červnu vysadíme jeden až dva výsevy keříčkových fazolí. Můžeme je pak sklízet postupně.

Lilek vejcoplodý můžeme sázet i v prvních červnových dnech, pokud máme k dispozici silnou, hrnkovanou sadbu.

Druhá polovina června představuje nejvhodnější dobu pro výsev čekanky salátové listové.

Studená voda z vodovodu je učiněný jed pro okurky i pro další teplomilné druhy zeleniny, jako je např. paprika, melouny a lilek vejcoplodý.

Pěstování paprik

Pěstování paprik

Okurky na volném záhoně poprvé přihnojíme, až se jim plně rozvine třetí pravý list.

Dýně přinášejí nejvyšší výnosy, když jsou průběžně přihnojovány živnými roztoky. Vůbec by neměly dostávat jen čistou vodu.

Polorané odrůdy mrkve přinesou do podzimu ještě uspokojivé výsledky i při výsevu v první polovině června.

Pastinák vyžaduje hodně okopávání a dostatečné zásobování vodou.

Také v červnu můžeme průběžně vysévat ředkvičky. Od výsevu po sklizeň potřebuje ředkvička průměrně 30 dní. Pro dobrou jakost bulviček je rozhodující rovnoměrné zásobování vodou.

Červenou řepu pro zimní spotřebu můžete úspěšně vysévat přímo na místo ještě do konce června.

Chcete-li získat z tyčkových fazolí hodně velkých lusků, nesmějí rostliny trpět nedostatkem živin. Proto je v červnu nejméně dvakrát přihnojíme.

Ještě v červnu můžete pokračovat v postupných výsevech kopru, lichořeřišnice větší a kerblíku třebule.

ROK V ZAHRADĚ – březen, duben, květen


  • Pěstování keříčkových fazolí Keříčkové fazole Od poloviny května a v červnu postupně vysejeme na dvakrát keříčkové fazole. Budeme je tak sklízet postupně. Dáváme přednost odrůdám s krátkou dobou vývoje. Keříčkové fazole, které jsme vyseli v květnu, přihnojíme začátkem června dusíkatým hnojivem. Hnojivovou zálivku lijeme mezi řádky, abychom nepopálily listy rostlin. Rostliny nakonec ještě opláchneme sprchou čisté..
  • Zahradní nůžky Zahradní nůžky potřebujeme jak v okrasné zahradě, tak užitkové. Používají se v ovocných sadech, u zeleniny, bylinek, květin, stříhání keřů, atd. Ostří u zahradních nůžek Ostří zahradních nůžek musí být vyrobeno z nejlepší oceli, aby se netupilo a bylo stále velmi ostré. Nůžky nesmí vytvářet zhmožděné rány, ale čistý ostrý řez. Nezáleží přitom..
  • Jak používáme organická hnojiva Pro správné používání organických hnojiv dodržujeme následující zásady: Dobře uleželý chlévský hnůj zarýváme do půdy počátkem podzimu, a to do hloubky 10 až 15 cm, aby jej půdní bakterie mohly přes zimu rozložit. Málo kvalitní slamnatý hnůj nejprve zkompostujeme se zemí a použijeme po roce, až uzraje. Kvalitní kompost postačí..
  • Zimní práce na zahradě – leden V zahradě provádíme průklest ovocných stromů, řežeme rouby jádrovin i peckovin a ukládáme je buď do vlhkého písku ve sklepě, nebo zabalené v mikrotenovém sáčku do spodní přihrádky v chladničce. Začínáme rychlit cibuloviny, které jsme na podzim připravili do květináčů. Pečlivě kontrolujeme uskladněné hlízy a cibule. Odstraňujeme napadené chorobami, případně je postříkáme vhodným..