Rok v zeleninové a ovocné zahradě – BŘEZEN
Práce na zahradě v březnu
Pro zalévání je nejvhodnější dešťová voda. Proto ji začneme již v březnu zachytávat do nádrží a sudů.
Od poloviny března připravujeme na slunném místě záhony pod širým nebem, pokud možno chráněném před větrem, určené pro pěstování sazenic zeleniny.
Během března musíme ze záhonů s jahodami odstranit všechny špatné listy. Půdu nakypříme a přihnojíme kombinovaným hnojivem s nízkým obsahem dusíku.
V březnu také přihnojujeme rybíz a angrešt draslíkem a fosforem.
Sázení zeleniny v březnu
Začátek března představuje nejvhodnější dobu pro výsadbu kedlubnů a květáků do skleníku. Studená pařeniště můžeme v březnu využít pro dobře připravené sazenice hlávkového salátu. Hlávkový salát, který v březnu vysadíme na volný venkovní záhon, můžeme sklízet o 10 až 12 dříve, jestliže záhony celoplošně zakryjeme netkanou textilií.
Na březen připadá hlavní doba výsevu pro rané a středně rané odrůdy mrkve. Pastinák potřebuje pro dokončení svého vývoje asi sedm měsíců, a proto byste ho měli zasít už v březnu.
Pro naťovou petržel najdeme na zahradě takové místo, kde bude chráněna před zimními severními a východními větry. Petržel sejeme po 15. březnu. Dobře klíčí, když je půda prohřátá a už není příliš mokrá.
Chcete-li sklízet skutečně mohutný pórek, musíme ho vysévat v březnu do studeného pařeniště.
Vhodné půdní a klimatické poměry umožní vysévat ředkvičku již na začátku března. Jarní ředkev můžeme začít vysévat v druhé polovině března nebo v dubnu při příznivých půdních a klimatických podmínkách.
V druhé polovině března můžeme sázet odrůdy jarního česneku na záhony vystavené plnému slunci.
Křen vysazujeme v březnu. Potřebujeme k tomu kořenové řízky, které získáme z postranních kořínků při podzimní sklizni konzumního křenu.
ROK V ZAHRADĚ – leden, únor, březen
- Střídání plodin v zahradě Střídání plodin je osvědčenou zahradnickou technikou, která má mnoho výhod pro zdraví vaší zahrady i úrodu plodin. Tato praxe spočívá v systematickém zaměňování míst, na kterých pěstujete různé druhy zeleniny a plodin. Důvodem pro tuto metodu je minimalizace rizika šíření chorob, udržení půdy v dobrém stavu a optimalizace výživy rostlin...
- Jak pěstovat zeleninu na balkóně Pokud se chcete zapojit do pěstování zeleniny, ale nemáte k dispozici velkou zahradu, balkón může být ideální alternativou. Pěstování zeleniny na balkóně je snadné a zábavné, a zároveň může významně přispět k vaší vlastní udržitelnosti a zdravému životnímu stylu. V tomto článku vám přinášíme tipy pro začátečníky, jak úspěšně pěstovat..
- Rok v zeleninové a ovocné zahradě – LEDEN – 1. týden Kompost v lednu V lednu je nejlepší doba pro zpracování a přeházení kompostu. Všechno, co až dosud leželo na povrchu a po stranách, se dostane dovnitř a naopak. Pokud je při přehazování vnější vrstva zmrzlá, rozbijeme ji motykou. Hotovou kompostovou zeminu můžete za mrazivého počasí rozprostřít na půdu, kterou jsme zryli..
- Zalévání ve skleníku Jak správně zalévat ve skleníku Při zalévání ve skleníku dáváme pozor zejména na to, aby se studená voda nedostala na listy, protože by došlo k jejich popálení. Zaléváme výhradně ke kořenům, abychom zabránili šíření plísní a chorob. Množství zálivky určujeme podle počasí. Za slunečného počasí zaléváme více, při podmračeném počasí zase..