Rok v zeleninové a ovocné zahradě – KVĚTEN
Práce na záhonech v květnu
Na záhonech během května začíná hojně růst plevel. Je nejvyšší čas začít s ním bojovat. Nejen že na záhonech nevypadá pěkně, ale také bere místo a živiny pěstovaným rostlinám.
Pokud je nedostatek deště, začínáme zalévat. Nikdy nezaléváme studenou vodou z vodovodu. Nejlépe používáme odstátou dešťovou vodu, která má teplotu okolí.
Od začátku května můžeme sázet okurky do studeného pařeniště. Okurky potřebují dostatek živin a vody.
Okurky na venkovní záhony sázíme tehdy, když teplota půdy dosáhne 10 až 12 °C, což bývá zpravidla v polovině května. Vyséváme je buď do řádků nebo do hnízd.
V prvních dnech druhé poloviny května můžeme vysévat čekanku salátovou. Je potřeba dodržet vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami cca 30 cm.
Po 15. květnu vyséváme keříčkové a tyčkové fazole. Záhon může být na plném slunci i v polostínu. Na slunném stanovišti se fazolím bude dařit o poznání lépe.
Tykev vyséváme na záhon nejdříve v půlce května. Předpěstované sazenice přesazujeme až koncem května přímo na záhon.
Kukuřici cukrovou na zahradě pěstujeme v řádcích, jsou vhodné jako ochrana před větrem. Kukuřice je choulostivá na mráz, proto ji vysazujeme až po 15. květnu.
V květnu vyséváme také ředkvičky a ředkve. Pravidelně je zaléváme, můžeme přidat trochu hnojiva.
Záhony s cibulí udržujeme v bezplevelném stavu, pravidelně je okopáváme a několikrát přihnojíme. Odměnou budou velké cibule.
Pór pravý vysazujeme ve druhé polovině května. Nejhodnotnější částí této zeleniny je ta, které je pod zemí. Proto je vhodná co nejhlubší výsadba do hlubokých drážek.
Teplé a suché počasí v květnu je velkým nebezpečím zejména pro ředkvičku a ředkev, které jsou ohroženy dřepčíky. Jako první pomoc při napadení pomůže silní pokropení vodou, následně použijeme chemický postřik.
V druhé polovině května přihnojujeme česnek vícesložkovým hnojivem.
Majoránce zahradní se nejlépe daří na záhřevných půdách s vysokým obsahem humusu a s dostatkem slunečního svitu. Vysazujeme ji po dvacátém květnu, až pomine možnost jarních mrazíků.
ROK V ZAHRADĚ – březen, duben, květen
- Jak pěstovat zeleninu ve skleníku aneb co byste měli vědět, než si skleník pořídíte Pěstování vlastní zeleniny ve skleníku je v dnešní době in. Rostliny ve skleníku mají vyšší nároky na půdy, hnojení, zalévání i větrání. Odměnou nám bude vlastní zelenina od brzkého jara až do pozdního podzimu. Skleníky jsou určené k urychlení růstu zeleniny zejména brzy z jara a na podzim, dokáže zabránit působení nepříznivých klimatických podmínek...
- Praktické rady pro uskladnění ovoce a zeleniny Jak skladovat ovoce a zeleninu Ovoce a zeleninu nikdy neskladujeme ve stejném prostoru. Mohlo by dojít k tomu, že některé druhy nežádoucím způsobem ovlivní chuť a vůni druhů jiných. Jestliže jsme uložili společně např. jablka a brambory, může se zvýšit klíčivost brambor. Brzy opadané ovoce Ovoce, které příliš brzy opadá..
- Jak uchovat úrodu? Jak úrodu nejlépe uschovat, uskladnit a zhodnotit? Zde je několik osvědčených tipů na odvlhčení sklepa nebo naopak udělání správného vlhkého klima v příliš suchém sklepu. Správná vlhkost skladovací místnosti nám umožní dlouhé uskladnění zeleniny a ovoce. Odvlhčení sklepa Máme-li k dispozici skladovací prostory příliš vlhké a potřebujeme-li je vysušit, můžeme v nich..
- Pěstování listové zeleniny Listová zelenina je nedílnou součástí zdravé stravy. Má velkou dietetickou hodnotu, protože listy obsahují vitamíny C a B, karoten a podporují chuť k jídlu. K nejsnadněji pěstované listové zelenině patří hlávkový salát, ledový salát nebo listový salát. Dále pak štěrbák, pekingské zelí, čekanka hlávková, kozlíček polní, špenát zelný, mangold nebo lebeda zahradní...